logo_hukvaldy1 Exkurze Dlouhé stráně
Czech Čeština‎

Exkurze Dlouhé stráně

V rámci projektu MŠMT Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty ve školách v roce 2009 uspořádala naše škola pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd jednodenní exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Pro bližší představu má elektrárna tři "nej": největší reverzní vodní turbínu v Evropě - 325 MW, elektrárnu s největším spádem v České republice - 510,7 m a největší instalovaný výkon v ČR - 2 x 325 MW. Elektrárna plní v elektrizační soustavě několik významných funkcí. Tou hlavní je přeměna nadbytečné energie v soustavě na energii špičkovou - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud.

Po příjezdu jsme v informačním středisku v hlavní budově elektrárny dostali veškeré informace o provozu elektrárny a shlédli naučný film o historii a současnosti. Pak naše cesta vedla podzemním tunelem do kaverny, kde jsou umístěny dvě reverzní Francisovy turbíny. Nakonec nás autobus vyvezl k horní nádrži. I přes silný vítr a mlhu, která by se dala krájet, se exkurze vyvedla a žáci tak alespoň mohli na vlastní kůži pocítit odvrácenou tvář hor.

Mgr. Martin Křenek

SkolaOnLine Exkurze Dlouhé stráně

logo e strava

 

Jídelníček pro dnešní den:

logo

Rozpis využití prostor školy

-->

Venkovní hřiště Atletická dráha
Tělocvična Společenský sál


Kalendář - podrobný rozpis

Provoz venkovního hřiště (PDF, 565 kB)

Provozní řád sportovního areálu

Videogalerie

Sledujte nás na Facebooku


TOP
×