logo_hukvaldy1 Přeshraniční spolupráce Hukvaldy - Wisla
Czech Čeština‎

Přeshraniční spolupráce Hukvaldy - Wisla

1294050228 logo preshranicni spoluprace

V pátek 17. září 2010 se uskutečnilo první setkání polských a českých dětí v rámci našeho projektu „Držím se kořenů života a rostu\". Vše odstartovalo příjezdem dětí a jejich doprovodu (33 žáků a 3 učtelé) z polské Wisły na ubytování do hotelu Páskovské Hůrky. Uvítání a zprostředkování prvotních informací se ujala ředitelka školy paní Mgr. Alena Lévová s projektovou manažerkou paní Mgr. Kateřinou Větřilovou. Po večeři přivezl autobus polské děti do ZŠ a MŠ Leoše Janáčka Hukvaldy, kde se setkaly s hukvaldskými dětmi. Ve společenském sále byla pro všechny zúčastněné připravena diskotéka s programem. Zde se žáci seznamovali s polskou skupinou v rámci soutěživých a tanečních her. Všichni se velmi dobře bavili a ani jedny děti, polské i české, nechtěly tento dobře prožitý večer ukončit.

Program setkání pokračoval v sobotu 18. září 2010, kdy hned ráno po snídani přijeli Poláci k oborní bráně. Zde už byli očekáváni novými kamarády z Čech a společně se všichni vydali prozkoumávat krásy hradní obory a hradní zříceniny Hukvaldy. Nejprve jsme zamířili k lišce Bystroušce, u které jsme si vyslechli pověst o splněných přáních, když si pohladíme tu či onu část bronzové sochy. S velkým očekáváním se pak všichni vydali na hrad, kde nás již očekával průvodce se zasvěceným výkladem o hradní historii. Po celou dobu nás doprovázel pan Mgr. Darius Jedrzejski, který se postaral o dokonalý překlad všeho, co jsme chtěli polským kamarádům říci. Z hradu jsme sešli do restaurace Pod hradem, kde měly polské děti připraven oběd. Následně se vydali na obhlídku středu Hukvald. Tady si nakoupili upomínky a sladkosti a pokračovali k Památníku Leoše Janáčka. Před památníkem už opět čekaly české děti a společně si prohlédli bývalý víkendový dům Leoše Janáčka. Dověděli jsme se mnoho zajímavých informací z mistrova života a polské děti projevily zájem o operu Liška Bystrouška, protože jsme jim popisovali jak chytrá a mazaná ona liška byla.

Už nezbývalo mnoho času, a proto jsme všichni společně pospíchali ke škole, kde se konal Den obce Hukvaldy a v rámci programu vystupovaly děti z Wisły se svým programem a také hukvaldské děti s vystoupením Lašánku (národopisný soubor při ZŠ) a kroužku mažoretek. Všichni jsme se dobře pobavili a za odměnu jsme dostali sladký koláč a něco k pití. Další odměnou pro všechny vystupující byly soutěže probíhající v areálu školní zahrady. Jednalo se o ježdění n čtyřkolkách, střelba z kuše, ukázka požárního sportu a také ukázka psovodů Policie ČR.

V neděli 19. září se opět setkaly polské a české děti, tentokrát v Rožnově pod Radhoštěm. Byl zde zajištěn program prohlídky Valašské dědina a Městečka ve Skanzenu. Polské děti byly překvapeny, že se jedná o muzeum dobových stavení, řemesel a výroby. Z názvu předpokládali, že se jde o přírodní muzeum, rostlin a živočichů. Sami nám sdělili, že v Polsku nic podobného nemají. Byli nadšeni architekturou kovárny, salaše i školy, kde na nás čekal pan kantor a vykládal o bývalém školství například za kralování Marie Terezie. Po prohlídce české děti odjely domů do Hukvald a polské děti si pochutnaly na výborném obědě v Rožnovském rynku. Stylová restaurace zanechala v mnohých velmi hluboký zážitek. Český doprovod se rozloučil se všemi polskými dětmi i učiteli, kteří poté nastoupili do přistaveného autobusu a v pořádku dojeli domů do Wisły.

Společné setkání mělo také pozitivní dopad na zúčastněné učitele z obou stran hranice, protože se vzájemně učili jazyk a domlouvali další setkání, které se uskuteční v termínu

27. - 29. 5. 2011 v polské Wisłe - Głebcach.

1294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 121294050307 preshranicni spoluprace 12


Přiložené soubory:

SkolaOnLine Přeshraniční spolupráce Hukvaldy - Wisla

logo e strava

 

Jídelníček pro dnešní den:

logo

Rozpis využití prostor školy

-->

Venkovní hřiště Atletická dráha
Tělocvična Společenský sál


Kalendář - podrobný rozpis

Provoz venkovního hřiště (PDF, 565 kB)

Provozní řád sportovního areálu

Videogalerie

Sledujte nás na Facebooku


TOP
×