Školní kroužky 2024/2025
Aktuální rozvojové programy
- Dovybavení odborných učeben pomůckami VR a humanoidem ZŠ Hukvaldy
- Výměna mládeže Erasmus+ RUMUNSKO
- Nástavba odborných učeben ve 4. NP Základní školy Leoše Janáčka HukvaldyNástavba odborných učeben ve 4. NP Základní školy Leoše Janáčka Hukvaldy
- Dotace Ministerstva školství
- Vybavení digitálními učebními pomůckami 2022 / Doučování žáků
- Inovace ve zdělávání v kontextu digitalizace
- Operační program Jan Amos Komenský
- Odborné a kariérové a polytechnické vzdělávání v MsK II („OKAP“)
- Průša 3D tiskárna - Chytrý květináč
Sledujte nás na Facebooku
Comenius v Nizozemsku
Návštěva Sint Willibrordusschool v Bakel
Hned po Velikonocích dva žáci a tři učitelé naší školy odjeli na další setkání v rámci projektu „Let share our culture“ do Nizozemska. Hostitelem byla katolická škola v Bakel. Tentokrát cestování nebylo moc náročné, poněvadž jsem zařizoval objednávku letenek téměř půl roku předem, povedla se mi dobrá věc. Let z Ostravy do Amsterdamu (letiště Schiphol) za cenu letu z Prahy. Takže jsme nasedli v Ostravě do letadla, následoval přestup v Praze a konečně Amsterdam. V Amsterdamu nás příjemně překvapila doprava. Z letiště v Amsterdamu se člověk jednoduše dostane do dalších měst v Nizozemsku. Prostě vejdete do příletové haly a odtamtud každých pár minut - přímo z letiště - odjíždí vlaky do většiny nizozemských měst. Opravdu výborné a promyšlené řešení.
My jsme měli namířeno do Bakelu, které se nachází na jihu státu poblíž městečka Deurne. Takže jsme vyrazili vlakem do Eindhovenu, následně do Deurne a tam už nás vyzvedli naši hostitelé. Cesta trvala celkem něco přes 6 hodin a to včetně přestupu a čekání na vlak nebo letadlo.
Nizozemští učitelé pojali setkání opravdu velkolepě. Už několik týdnů před naším příjezdem připravovali děti a školu na návštěvu partnerských škol. Každá třída měla za úkol představit jednu z partnerských zemí. V „naší“ české třídě byly vlajky Česka, obrazně znázorněné nejdůležitější okamžiky historie naší země, Karlův most v Praze, hrad Hukvaldy na smartboard tabuli, překlad důležitých slov, ukázky českého jídla, postavičky z pohádek (Krtek, Pan Tau, Pat a Mat), děti nám dokonce zazpívaly výbornou češtinou „Pec nám spadla“. Kdo je naučil správně přečíst česká slova, neprozradily. Na oplátku učitelé Křenkovi naučili děti tančit polku. Během celého setkání ve třídě, které bylo pojato jako den otevřených dveří, se tajemně procházela holčička převlečená za lišku – že by nenápadně znázorněný symbol Hukvald?
Samozřejmě každá třída na jedničku představila „svoji“ partnerskou zemi. Nizozemsko se prezentovalo skrze tulipány, větrné mlýny a společenské hry. Španělsko mělo ve třídě spoustu dobrého jídla a maketu Tenerify. U Řeků jsme mohli obdivovat úctyhodné kulturní památky a národní kroje. V italské třídě jsme mohli ochutnat italské speciality a u Estonců udělaly děti obrovskou dřevěnou maketu hradu. V polské třídě jsme mohli vidět národní kroje, významné polské osobnosti a dokonce maketu koncentračního táboru v Osvětimi. Bylo velice zajímavé vidět, jak děti a učitelé v Nizozemsku vnímají země svých partnerů. Opravdu jsme byli tímto setkáním nadšeni.
V programu byla ještě prohlídka školy, přednáška o edukačním systému v Nizozemsku návštěva Amsterdamu, plavba lodí a dokonce 24 kilometrová jízda na kole. Pro mě osobně byl toto nezapomenutelný zážitek, protože na kole jsem jel naposledy na základní škole. Až mě přestanou bolet nohy, asi začnu vážně uvažovat o tomto dopravním prostředku…. J
Zatím musím říct, že to bylo nejlépe připravené setkání v rámci projektu Comenius. Uvidíme, co předvedou kolegové ze Španělska. Na Tenerife do Santa Cruz pojedeme už v listopadu!
Dariusz Jedrzejski, koordinátor projektu
Přiložené soubory:
Rozpis využití prostor školy
● Venkovní hřiště ● Státní svátky ●
● Tělocvična ● Společenský sál ●
● Atletická dráha ●