logo_hukvaldy1 Exkurze Dlouhé stráně
Czech Čeština‎

Exkurze Dlouhé stráně

V rámci projektu MŠMT Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty ve školách v roce 2009 uspořádala naše škola pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd jednodenní exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Pro bližší představu má elektrárna tři "nej": největší reverzní vodní turbínu v Evropě - 325 MW, elektrárnu s největším spádem v České republice - 510,7 m a největší instalovaný výkon v ČR - 2 x 325 MW. Elektrárna plní v elektrizační soustavě několik významných funkcí. Tou hlavní je přeměna nadbytečné energie v soustavě na energii špičkovou - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud.

Po příjezdu jsme v informačním středisku v hlavní budově elektrárny dostali veškeré informace o provozu elektrárny a shlédli naučný film o historii a současnosti. Pak naše cesta vedla podzemním tunelem do kaverny, kde jsou umístěny dvě reverzní Francisovy turbíny. Nakonec nás autobus vyvezl k horní nádrži. I přes silný vítr a mlhu, která by se dala krájet, se exkurze vyvedla a žáci tak alespoň mohli na vlastní kůži pocítit odvrácenou tvář hor.

Mgr. Martin Křenek

iŠkola.czlogo e strava

 

Jídelníček pro dnešní den:

Plánované události ZŠ a MŠ Leoše Janáčka

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Videogalerie

Sledujte nás na Facebooku


TOP
×