Hukvaldští novináři

13. 10. 2013

LODNÍ  MODELÁŘ

Ve škole máme kroužek lodní modelář. Kroužek vede pan Čajanek.

V rámci  kroužku vyrábíme lodě od návrhu až po finální model. Lodě mají i motor a jsou na dálkové ovládání. Z modely, které vyrobíme jezdíme na závody, kde s lodí projíždíme branky ve vytyčené trati.Vítězí ten, kdo má nejlepší čas a nejmenší počet trestných bodů.

Modely vyrábíme takto:

1. Lodě se nafotí a fotka se vloží do počítače nebo se v počítači přímo namodelují vlastní návrhy lodí.
  2. Počítač informace dále zpracuje a přepošle na  frézu, která jednotlivé díly vyřeže do dřeva nebo plastu.
  3. Jednotlivé díly se pak ručně dočistí.
  4. Dále se díly lepí a průběžně se ještě dočišťují.
  5. Slepená kostra lodi se natře speciálním nátěrem s pryskyřice a tužidla.
  6. Do vnitřku slepené kostry lodi se montuje elektronika (motor, serva, přijímače, regulátory a další nezbytné věci pro zajištění pohonu lodi).
  7. Následuje úprava vnějšku lodi (zábradlíčka, okénka aj.) a finální barevné nátěry povrchu modelu.
  8. Nakonec proběhnou testovací zkoušky všech funkčních částí lodi a odstraní se poslední drobné nedodělky.
  9. A loď je připravená k užívání.

Vyrábění lodních modelů je zábava, při které se naučíte spoustu užitečných technických věcí. Lodní modelář je také napětí a vzrušení, které si užijete při vlastním závodění anebo jen prima pocit s dobře odvedené práce, když řídíte svůj model po vodní hladině.

Autor: Oliver jati, VI. třída